WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

„Naszym bramkarzom dajemy takie narzędzia, by ich rozwój był bardziej harmonijny i kompleksowy” – wywiad z Radosławem Hołubcem

czwartek, 19/11/2020

O rozwoju naszych bramkarzy oraz struktur, w ramach których ich szkolimy, rozmawiamy z Radosławem Hołubcem, koordynatorem Akademii Bramkarskiej Stali Rzeszów.

Od lewej: Gerard Bieszczad i Wiktor Kaczorowski (bramkarze I drużyny Stali Rzeszów), Radosław Hołubiec oraz Miłosz Lewandowski (trener przygotowania motorycznego)

Zacznijmy od podstaw: jak jest zorganizowana Akademia Bramkarska Stali Rzeszów?

Radosław Hołubiec: Akademia Bramkarska Stali Rzeszów jest podzielona na dwa działy. Część PRO, która uczestniczy w zajęciach szkolnych w ramach SMS oraz część komercyjną, do której może zgłosić się, każda bramkarka i każdy bramkarz z regionu i odpłatnie trenować pod naszym okiem. W całej Akademii trenuje około czterdziestu bramkarzy. W szkole łączymy treningi indywidualne i zespołowe. W ramach tych codziennych zajęć indywidualny trening bramkarski trwa od 30 do 90 minut, następnie bramkarze uczestniczą w zajęciach z zespołem. Ponadto mamy dwa razy w tygodniu zajęcia ze sportów dodatkowych dla najmłodszych – z tańca, akrobatyki czy z motoryki. Łącznie sztab Akademii Bramkarskiej liczy czterech trenerów bramkarzy: trenera przygotowania fizycznego, który z nami współpracuje, trenera mentalnego oraz psychologa. Staramy się dać młodemu zawodnikowi takie narzędzia, żeby jego rozwój był bardziej harmonijny i kompleksowy.

Od lewej: Radosław Hołubiec, Grzegorz Nalepa, Sebastian Nowak i Dariusz Nowak.

Na czym opieramy ocenę pracy zawodnika w naszej Akademii Bramkarskiej i jak prezentują się poszczególne jednostki treningowe?

Naszym wyznacznikiem do pracy jest oczywiście ocena potencjału danego bramkarza oraz sam mecz. To, co zauważymy w meczu, jest od razu analizowane i wdrażane w trening w tygodniu, zatem mikrocykle są planowane z tygodnia na tydzień. W zależności od kategorii wiekowej bramkarze zaplanowane mają od 2 do 5 jednostek indywidualnych. Skupiamy się w każdym dniu nad jednym elementem, np. w poniedziałek to technika chwytu, wtorek sytuacje jeden na jeden, środa gra na przedpolu i tak dalej. Oczywiście, na każdym treningu jest zawsze element gry nogami, ponieważ w dzisiejszej piłce każdy bramkarz musi tą umiejętność posiadać na bardzo wysokim poziomie. W związku z tym bramkarze do 13 roku życia uczestniczą w zajęciach z zespołem, również jako zawodnicy z pola. Rozbudowujemy nie tylko grę defensywną bramkarza, ale także ofensywną i rozumienie gry. Jesteśmy po testach przeprowadzonych przez naszych fizjoterapeutów i trenerów przygotowania motorycznego. Każdy z bramkarzy będzie miał indywidualne plany rozwojowe. Będą pracować nad swoimi deficytami jeśli chodzi o mobilność, sprawność, siłę oraz moc mięśniową. Te elementy, których nie zdążymy wykonać w trakcie jednostki indywidualnej, czy zespołowej, dany zawodnik przepracowuje sam. Mamy do tego świetne warunki m.in.: siłownię oraz salę do ćwiczeń, więc wszystkie elementy mogą być poprawiane przez samego bramkarza.

Jak można dołączyć do Akademii Bramkarskiej Stali Rzeszów?

Wszystkich chętne bramkarki i bramkarzy zapraszamy bardzo serdecznie do naszej Akademii. Poprzez naszą stronę można znaleźć kontakt do trenerów, którzy zajmują się odpowiednią grupą wiekową. Do trenera Sebastiana Nowaka, który zajmuje się starszą grupą i trenera Darka Nowaka, który zajmuje się młodszą kategorią wiekową. Organizujemy również ferie zimowe, obozy bramkarskie, więc będzie też okazja popracować trochę intensywniej, we wspólnym gronie, poprzez pracę indywidualną i przez tydzień szlifować elementy bramkarskie.

Na koniec, wychodząc poza tematy akademii – czy jesteś zadowolony z występów Wiktora Kaczorowskiego w I zespole Stali Rzeszów?

Myślę że tak, można być zadowolonym. Jego rozwój przebiega harmonijnie. Natomiast trzeba pamiętać, że to jest cały czas młody bramkarz, który stale się rozwija. To, co ja zauważyłem w tych ostatnich meczach, to procentujące doświadczenie – w końcu rozegrał w poprzednim sezonie 30 spotkań. Decyzje, które podejmuje w trakcie meczu są mniej nerwowe, również w działaniach taktycznych jest bardziej ekonomiczny – nie wykonuje zbędnych ruchów. Natomiast cały czas musi pracować nad swoimi deficytami, o których doskonale wie, bo jest świadomym bramkarzem. Musimy jednak pamiętać, że młody bramkarz może mieć gorsze momenty i na pewno takie były w ubiegłym sezonie. Natomiast aktualnie formę ustabilizował i jeżeli będzie prezentował taką jak teraz, to o jego rozwój i bramkę Stali Rzeszów jesteśmy spokojni.

Najnowsze aktualności