U-17: Zwycięstwo biało-niebieskich na inaugurację! Stal Rzeszów – APPN Stal Mielec 3-1

sobota, 26/03/2022

Stal Rzeszów U-17 rozpoczęła rozgrywki ligowe od zwycięstwa z APPN Stal Mielec 3-1. Do przerwy utrzymywał się remis 1-1, a bramkę dla Stali zdobył Błażej Langer. Po przerwie dwa trafienia dołożył Szymon Kądziołka.

Dla obu zespołów sobotni mecz był pierwszym pojedynkiem ligowym w tym roku. Trener Stali – Bartosz Stępień w wyjściowym składzie skorzystał z usług dwóch zawodników z drużyny U-15. Chodzi o obrońcę – Michała Synosia i skrzydłowego – Evana Dworaka. Do zespołu dołączył także Szymon Kądziołka z drużyny U-18. Biało-niebiescy przystąpili do meczu w dość ofensywnym ustawieniu z trójką zawodników w linii obrony.

Takie ustawienie i wysoka gra Stali od początku spotkania spowodowała, że drużyna zaczęła powoli zyskiwać przewagę w tym meczu i prowadzić grę. Stal początkowo próbowała atakować głównie lewą stroną boiska, gdzie aktywny był Dworak. Goście z Mielca próbowali natomiast szybkich kontrataków, które niejednokrotnie doprowadzały do zagrożenia pod bramką Stali. Biało-niebiescy odważnie zamykali gości na ich połowie poprzez pressing i byli lepsi w pojedynkach powietrznych oraz często jako pierwsi doskakiwali do piłki. Po kwadransie gry drużyna trenera Stępnia przeważała, ale nie doprowadziła do konkretnych sytuacji pod bramką rywala. W 18. minucie odważny pressing gości i późniejsze wycofanie piłki w polu karnym do Jakuba Steca, zakończyło się uderzeniem i bramką na 0-1 dla mielczan. Rywale próbowali zaskoczyć ze stałych fragmentów gry, ale po bramce to wciąż Stal była stroną dominującą. Stalowcy próbowali wprowadzać piłkę w środkowy sektor, po czym zagrywali ją do zawodników, którzy znajdowali się na bokach – szczególnie często robił to Igor Kierys czy Jakub Bartoszek. Stal dalej była odważna w pressingu.

W 22. minucie Michał Synoś fantastycznie dokręcił piłkę w pole karne z rzutu wolnego, a wślizgiem do bramki wbił ją Błażej Langer i doprowadził do wyrównania wyniku. Kilkanaście sekund później Kamil Mazur dobrze przerwał kontrę rywala, co uniemożliwiło mielczanom doprowadzić do sytuacji jeden na jeden z bramkarzem. Kontratak rywali zatrzymał też Jakub Bartoszek, ale za faul taktyczny został ukarany żółtą kartką. W 34. i 35. minucie w drużynie Stali dokonano pierwszych zmian – boisko opuścił Błażej Langer i Evan Dworak, a w ich miejsce na placu gry pojawił się Szymon Salamon i Marcin Bacza. Dobrze piłkę do gry wprowadzał Synoś, czy ze środka pola pod szesnastkę rywala Kądziołka, który dawał się sfaulować, przez co Stal mogła liczyć na stałe fragmenty gry. W 41. minucie świetną interwencją w polu karnym popisał się Kacper Grygiel, ale piłkę z linii bramkowej wybijał jeszcze jeden z obrońców. Trzy minuty później zza pola uderzał Salamon, a jego strzał na rzut rożny zbił bramkarz gości. Biało-niebiescy mogli prowadzić jeszcze przed przerwą 2-1. W 44. minucie Szymon Kądziołka odważnie wszedł w pole karne, dograł piłkę do Synosia, ale ten oddał strzał w bramkarza. Sędzia doliczył jeszcze dwie minuty, ale do przerwy utrzymał się remis 1-1.

Druga odsłona rywalizacji to znów odważne wejście Stali Rzeszów. Biało-niebiescy wciąż spychali rywala na własną połowę i całą drużyną angażowali się w pressing. W 53. minucie skok pressingowy Kądziołki zakończył się wyjściem bramkarza gości z bramki i wślizgiem do piłki przed szesnastką, skąd piłka trafiła do Baczy, ale ten decydując się na strzał, uderzył obok słupka. Mielczanie wciąż szukali kontr, ale aktywniej wykorzystywali też środek boiska oraz lewą stronę, gdzie często wchodzili w pojedynki z zawodnikami Stali. W 63. minucie piłkę w pole karne z rzutu z autu dostał Kierys, przyjęciem minął dwóch rywali, ale zagrał niedokładnie. Po chwili Stal przeprowadziła kolejny atak, ale strzał był niedokładny. Minutę później biało-niebiescy mieli rzut wolny z okolic 22. metra. Szymon Salamon uderzył na bramkę, bramkarz odbił piłkę, ale Synoś dobił piłkę wysoko nad poprzeczką. Chwilę po rzucie wolnym, rzut karny wywalczył Kądziołka, a w 67. minucie zamienił go na bramkę, strzelając pewnie w prawą stronę.

Mimo prowadzenia zawodnicy Stali dalej konsekwentnie realizowali swój pomysł i grali ofensywnie. W 75. minucie Stal ruszyła z szybkim atakiem ze środka pola, po którym piłka trafiła boczny sektor, a potem płaskie dośrodkowanie na bramkę zamienił Kądziołka i wyprowadził zespół na dwubramkowe prowadzenie. Biało-niebiescy z czasem próbowali także więcej uderzeń na bramkę – jak na przykład późniejszy strzał Galary z szesnastki – i zejść z piłką do środka boiska, po czym zagrywali piłkę w boczny sektor. Na dziesięć minut przed końcem kolejną dobrą interwencją popisał się Grygiel, który z pojedynku sam na sam z piłkarzem gości wyszedł zwycięsko. Stal stwarzała rywalom trudne sytuacje i próbowała też większej ilości dośrodkowań. Dodatkowo od 77. minuty biało-niebiescy grali w przewadze jednego zawodnika po czerwonej kartce dla rywali. W drugiej odsłonie Stalowcy mieli jeszcze swoje sytuacje, ale dobrze zachowywali się też obrońcy z Mielca, którzy blokowali strzały i nie dopuszczali do groźnych pojedynków jeden na jeden ze środka boiska. Więcej miejsca mielczanie zostawiali w bocznych korytarzach, co Stal kilkukrotnie wykorzystała. Arbiter doliczył do podstawowego czasu gry pięć minut. Spotkanie ostatecznie zakończyło się zwycięstwem Stali Rzeszów 3-1.

26 marca 2022 – 10:00, Słocina

U-17: Stal Rzeszów – APPN Stal Mielec 3-1 (1-1)

Bramki: Błażej Langer 22., Szymon Kądziołka 67. (rzut karny), 75. – Jakub Stec 18.

Stal Rzeszów: Kacper Grygiel – Jakub Kensy, Kamil Mazur, Michał Synoś – Szymon Kądziołka, Jakub Bartoszek (84′ Tomasz Sędzimir), Igor Kierys (77′ Jakub Siara), Szymon Baj – Evan Dworak (35′ Marcin Bacza), Błażej Langer (34′ Szymon Salamon), Szymon Łyczko (80′ Oliwier Galara)

APPN Stal Mielec: Kacper Piechota – Szymon Ciupek, Antoni Patla, Patryk Szczurek, Dawid Skupiński (85′ Krystian Motyl), Jakub Stec (75′ Franciszek Łydek), Daniel Ryba (70′ Konrad Mazur), Kacper Cyganowski, Paweł Lewandowski (75′ Wiktor Rataj), Kacper Siudak (46′ Kamil Siembab), Kacper Misiak

Żółte kartki: Jakub Bartoszek 34. – Daniel Ryba 21., Jakub Stec 42.

Czerwona kartka: Szymon Ciupek 77.