FILMY

Trening mocnych podań i zachowania pod pressingiem

wtorek, 18/05/2021

Nasza kamera odwiedziła zespół z rocznika 2004, który co wtorek dodatkowo szlifuje swoje umiejętności piłkarskie. Na podstawie rozmów zawodników z trenerami oraz odczuć po meczach, młodzi piłkarze skupiają się na wybranych elementach i poprawiają je pod okiem szkoleniowców. Na ostatnich zajęciach zawodnicy ćwiczyli mocne podania oraz zachowania będąc pod pressingiem przeciwnika.

– Spotykamy się tutaj w każdy wtorek w godzinach popołudniowych. Trening trwa godzinę i dziesięć minut. Chłopaki zaczynają go z reguły w luźnej formie od rozgrzewki. Zadanie dla nich jest ustalone dużo wcześniej, ponieważ dzień wcześniej spotykamy się na rozmowach i na podstawie meczów i ich odczuć w meczach czy treningach, czego im brakuje, staramy się tutaj na treningu wprowadzać – powiedział Krzysztof Skarżyński, trener koordynator w Akademii Piłkarskiej Stali Rzeszów.

– Jak dzisiaj miało to miejsce, skupiliśmy się na mocnych podaniach do partnera, umiejętnością przyjęcia piłki mocnej i starania się zagrania jak najszybciej do kolejnego partnera. Ćwiczenie tutaj miało za zadanie rozwijać dalej mocne podania, jak również obserwacje partnera pracującego w środku z obrońcą. Zadaniem środkowego było, mając pressing, zgrać piłkę z pierwszej. W elemencie drugim jako progres przyjęcie tej piłki w kwadracie i odegrania do jednego z pozostałych trzech partnerów, którzy stali na obrzeżach – dodał.

– Oprócz tego w kolejnym ćwiczeniu staraliśmy się skupić uwagę obrońcy na tym, by wyszedł z kwadratu i skupiał się na tym, by odebrać piłkę, bądź przechwycić odbiór piłki, która jest zgrana do partnera w środku lub nie przejdzie przez środek kwadratu. Miało to spowodować również zadanie dla zawodników z obrzeża, by zawodnicy widzieli przestrzeń i grali mocne podania, podczas przejścia piłki przez kwadrat. Ćwiczenie ma z reguły charakter typowo techniczny z elementami, które występują w meczu i z tego przechodzimy wykończeniem jakiegoś fragmentu gry ze strzałem na bramkę, a wtedy już pozycjonuje zawodników na swoich pozycjach i tam mają swoje zadania, które starają się wykonać w taki powtarzalny sposób, a więc co wtorek każde 20 minut treningu polega na tym, żeby ze swoich pozycji dostarczali piłki czy przyjmowali albo zgrywali je tak, by czuli się w meczach komfortowo i tym samym rozwijali swoje pozycje technicznie, ale również taktycznie – zakończył Skarżyński.

Najnowsze aktualności