
WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI
Tomasz Patryn: Zależy nam na stworzeniu zawodnikom optymalnych warunków do rozwoju
W kolejnym wywiadzie przeprowadzonym w ramach cyklu rozmów z koordynatorami Akademii Piłkarskiej Stali Rzeszów porozmawialiśmy z Tomaszem Patrynem, koordynatorem U-15 i U-14 w Akademii Piłkarskiej Stali Rzeszów.

Jak oceniasz postępy drużyny U-14, prowadzonej przez Trenera Rufina Wójtowicza oraz jego asystentów, Łukasza Tomczyka i Tomka Palucha?
Chłopcy z rocznika 2011 już w poprzednim sezonie stawiali pierwsze kroki w piłce 11-osobowej na pełnowymiarowym boisku, co z ich motoryką w tym wieku jest trudnym wyzwaniem. Obecnie w zespole widać dobre wyszkolenie techniczne oraz pewne nawyki w działaniach, na co bez wątpienia miało wpływ postawienie na dodatkowe treningi indywidualne oraz pozycyjne w każdym mikrocyklu.
U Zawodników U-14 można dostrzec duży progres w ogólnym rozumieniu gry, w szybkiej ocenie sytuacji boiskowej – dokładna analiza procesu w postaci analiz wideo z treningów i meczów pomaga chłopcom w zrozumieniu wielu sytuacji, których bez tego po prostu by nie dostrzegli.
A jak wygląda sytuacja w drużynie U-15, którą prowadzisz wspólnie z trenerami Przemkiem Kucą i Maćkiem Mroczką oraz przy wsparciu trenera bramkarzy Darka Nowaka?
Można powiedzieć, że runda jesienna była okresem bardzo intensywnej pracy. Wiek U-14 i U-15 to szczególny etap, ponieważ w życiu zawodników dzieje się bardzo dużo. Pojawiają się powołania na zgrupowania AMO organizowane przez PZPN, niektórzy dostają pierwsze powołania do reprezentacji Polski U-15. Dodatkowo większość chłopców wchodzi w okres dojrzewania, co wiąże się z większym ryzykiem urazów. To wymaga indywidualnego podejścia i dokładnego nadzoru w procesie treningowym – nie tylko na boisku. Poza zwiększeniem ilości treningów indywidualnych, pozycyjnych i analiz, w U-15 skupiamy się nad poza boiskową pracą indywidualną z Zawodnikami. Duża ilość rozmów indywidualnych i grupowych, wysłuchanie zawodnika w tym wieku jest bardzo ważne, aby zrozumieć też jego punkt widzenia oraz potrzeby z jego perspektywy.
Zauważalna jest coraz większa dociekliwość i chęć zdobywania wiedzy, otwartość, chęć budowania relacji, a często przekuwa się to w większą pewność siebie i ogólną atmosferę w drużynie.
Mam przyjemność pracować z tym rocznikiem już czwarty rok i jestem bardzo dumny z tego, jaką drogę Ci chłopcy przeszli i jak się zmienili.
Jakie cele stawiacie sobie jako Akademia?
Przede wszystkim zależy nam na stworzeniu zawodnikom optymalnych warunków do rozwoju – nie tylko jako piłkarzy, ale także jako ludzi. Miniona runda była bardzo owocna – z każdym kolejnym tygodniem, będąc „w środku” tego wszystkiego mogłem zauważyć, jak poziom każdej jednostki wzrastał, zawodnicy wchodzili na coraz wyższy poziom i z przyjemnością patrzyło się na przekraczanie kolejnych granic. Bardzo dobre środowisko treningowe, wysokie stawianie sobie poprzeczki w każdej jednostce i pilnowanie, aby ta poprzeczka ciągle wędrowała coraz wyżej powoduje, że w zespołach są dobre warunki do rozwoju dla każdego zawodnika.
Bardzo budujące jest obserwowanie rosnącej świadomości chłopców i ich determinacji do spełniania marzeń.
Akademia stawia na spójność w szkoleniu. Jakie są tego efekty?
Dzięki temu zawodnicy płynnie przechodzą między kategoriami wiekowymi, mogą skupić się na doskonaleniu poznanych wcześniej fundamentów oraz stopniowym dodawaniu nowych elementów gry. Nie zamierzamy wprowadzać rewolucyjnych zmian w procesie szkoleniowym – to, co stworzyliśmy na przestrzeni ostatnich lat, działa dobrze. Oczywiście na bieżąco wprowadzamy niewielkie modyfikacje, ale są one przemyślane i wynikają z analizy postępów.
A co z taktyką? Czy planujecie jakieś większe zmiany?
Najważniejszą zmianą, którą wprowadzimy w najbliższej rundzie, jest nowa struktura ustawienia zespołu – przejście z systemu 1-4-3-3 na grę z trójką obrońców. To urozmaicenie i nowe wyzwanie dla zawodników, ale jesteśmy przekonani, że przyniesie im korzyści.
Współpracujecie z wieloma szkółkami partnerskimi. Jak wygląda ta współpraca na poziomie U-14 i U-15?
Choć najczęściej dotyczy to młodszych kategorii wiekowych, także na poziomie U-14 i U-15 są trenerzy i ośrodki, którym zależy na dobru zawodników i pomagają im w rozwoju. Często kontaktują się ze mną trenerzy z różnych akademii, rekomendując swoich najbardziej utalentowanych zawodników. Organizujemy dla nich testy i sprawdziany, a przy okazji zapraszamy ich trenerów na staże lub do obserwacji naszych treningów. To przynosi obopólne korzyści – my możemy lepiej poznać potencjalne wzmocnienia zespołu, a trenerzy mają możliwość samorozwoju.
Jak wygląda zainteresowanie współpracą ze strony lokalnych akademii?
Coraz częściej trenerzy z lokalnego środowiska pytają o możliwość odbycia stażu w jednej z naszych grup, np. w ramach kursów UEFA organizowanych przez Podkarpacki ZPN lub Polski ZPN. To świetne okazje, aby poznać kolejnych Trenerów, którzy często zaczynają swoją ścieżkę trenerską. Często zdarza się też, że utrzymujemy dobry kontakt z trenerami zawodników, którzy dołączyli z innych szkółek do Akademii Stali. Wydaje mi się, że jest coraz więcej świadomości i otwartości u Trenerów w lokalnym środowisku, co najprawdopodobniej wynika z informacji przekazywanych na kursach trenerskich, łatwego dostępu do wiedzy i różnych ciekawych szkoleń oraz z tego, że w ostatnim okresie o naszej Akademii w mediach można było znaleźć sporo pozytywnych słów.
Jakie plany i wyzwania stoją przed drużynami U-14 i U-15 w nadchodzącej rundzie?
Będziemy kontynuować założenia Akademii, w tym przesunięcia najbardziej wyróżniających się zawodników gotowych do procesu treningowego w starszej kategorii, aby umożliwić im rywalizację na wyższym poziomie.
Po mocno przepracowanej zimie i rozegraniu kilku ciekawych sparingów z zagranicznymi zespołami wyciągnęliśmy wnioski, w jakich aspektach możemy w tym wieku wymagać jeszcze więcej od zawodników – czasem potrzeba dobrej weryfikacji na tle bardzo mocnego przeciwnika, aby dostrzec niektóre rzeczy, których w codziennej pracy nie widać „gołym okiem”.
Po rundzie jesiennej drużyna rocznika 2010 zajmuje czołowe miejsce w swojej grupie CLJ. Jakie są ambicje na dalszą część sezonu?
Oczywiście, chcemy podtrzymać dobrą passę i po raz piąty z rzędu awansować do fazy finałowej CLJ U-15, a może nawet powalczyć o medal Mistrzostw Polski. Jednak naszym najważniejszym celem pozostaje indywidualny rozwój zawodników i przygotowanie ich do kolejnych etapów kariery.
Akademię czekają także ciekawe międzynarodowe wyzwania. Możesz zdradzić szczegóły?
Tak, mamy tuż za sobą ciekawe sparingi w Czechach z Banikiem Ostrawa, Spartą Praga oraz Slavią Praga w kategoriach U-14 oraz U-15. Jest też duża szansa, że drużyna U-15 w czerwcu poleci do Nowego Jorku na sparingi i turniej. To wspaniała okazja do zdobycia międzynarodowego doświadczenia i rywalizacji na wysokim poziomie.
Najnowsze aktualności
RozkładJazdy – 22.03 – 23.03
piątek, 21/03/2025Klasa Okręgowa Strumyk Malawa – Stal II Rzeszów 22.03 (sobota), godz. 14:00, Malawa CLJ U-19…
#RozkładJazdy – 15.03 – 19.03
piątek, 14/03/2025Klasa OkręgowaStal Rzeszów II – Korona Rzeszów15.03 (sobota), godz. 11:00, Hetmańska 69 (boisko boczne) CLJ…
Tomasz Patryn: Zależy nam na stworzeniu zawodnikom optymalnych warunków do rozwoju
czwartek, 13/03/2025W kolejnym wywiadzie przeprowadzonym w ramach cyklu rozmów z koordynatorami Akademii Piłkarskiej Stali Rzeszów porozmawialiśmy…