Rezerwy Stali Rzeszów po najlepszej rundzie jesiennej

czwartek, 02/12/2021

Drużyna rezerw Stali Rzeszów rozgrywa swój trzeci sezon z rzędu w rozgrywkach klasy okręgowej. Podopieczni trenera Karola Wójcika zakończyli rundę jesienną, która pod kątem wynikowym okazała się najlepszą w historii. Obecnie drużyna zajmuje 4. miejsce w ligowej tabeli z dorobkiem 36 punktów, tracąc do lidera 6 „oczek”.

Zawodnicy drugiego zespołu Stali Rzeszów mogą obecną rundę zaliczyć do udanych. Po jesiennej kampanii, a zatem po 17. kolejkach ligowych drużyna zajmuje czwarte miejsce, mając na swoim koncie 36 punktów. Rezerwy do lidera ligi – Strugu Tyczyn tracą zaledwie sześć punktów. Jeżeli zestawimy obecny wynik z poprzednimi rundami jesiennymi, to w tym sezonie rezerwy wypadają zdecydowanie najlepiej.

Jakość w ofensywie, dobra gra w defensywie

Pierwsza rzecz, która rzuca się w oczy, jeżeli zestawimy wszystkie poprzednie sezony, w których rezerwy Stali Rzeszów występowały w klasie okręgowej to zdecydowana poprawa w grze w defensywie i ofensywie. W zestawieniu bierzemy pod uwagę sezon 2008/2009, 2009/2010, 2011/2012, 2012/2013, 2013/2014, 2014/2015, 2019/2020, 2020/2021 oraz obecny sezon – 2021/2022. Nie w każdym z tych sezonów występowała ta sama ilość drużyn, dlatego poza strzelonymi bramkami w tych sezonach przedstawiamy również średnią liczbę strzelonych i straconych bramek, aby jeszcze bardziej oddać faktyczny progres względem poprzednich rund w poszczególnych sezonach.

2021/2022593,48271,59

Progres w grze ofensywnej względem poprzednich sezonów jest duży. Rezerwom Stali daje to w tej rundzie 1. miejsce pod względem zdobywanych bramek. Na drugim miejscu znajduje się Strug Tyczyn z 48 bramkami, a na trzecim – Włókniarz Rakszawa oraz Błażowianka Błażowa – 44 bramki. Pod kątem straconych bramek Stal wraz z Błażowianką Błażowa jest 4. w klasyfikacji. Mniej stracił Włókniarz Rakszawa (23), KS Zaczernie i Sokół Sokołów Małopolski (22) oraz Strug Tyczyn (21).

Stal Rzeszów - Aramix Niebylec 2021-10-17, fot. K Krupa

Punkty

Wyniki i miejsce, w którym obecnie znajdują się rezerwy Stali, nie jest przypadkowe. To nie tylko poprawa w jakości w grze, ale przede wszystkim w wyniku punktowym i ostatecznym miejscu po pierwszej rundzie. Drugi zespół biało-niebieskich tylko raz w ostatnich sezonach potrafił uplasować się na 1. miejscu po pierwszej rundzie, a było to w sezonie 2013/2014. Wówczas drużyna zgromadziła 31 punktów po 16. kolejkach. Dzisiaj 4. miejsce dla rezerw to drugi najlepszy rezultat – 36 punktów po 17. kolejkach. Wcześniej rezerwy zajmowały także 5., 9., 6., 7., 11. czy 15. miejsce.

Gorszy początek, dobry koniec

Początek sezonu, a konkretniej pierwsze pięć spotkań rezerw w klasie okręgowej to dwa zwycięstwa i trzy porażki. To wtedy część stawki zaczęła uciekać – Strug Tyczyn, Włókniarz Rakszawa, Sokół Sokołów Małopolski, czy KS Przybyszówka. – Myślę, że nie można powiedzieć, że początek sezonu mamy niezbyt udany. Mamy naprawdę sporą ilość zawodników, a w pierwszych meczach wystąpiły pewne składy, natomiast później troszeczkę rotowaliśmy. Szukamy optymalnego rozwiązania na kolejne mecze, aby do końca sezonu trafić w ten najmocniejszy skład, dlatego też te wyniki są na razie mniej satysfakcjonujące, natomiast cała praca, jaką wykonujemy wokół tego, idzie w dobrym kierunku mówił Karol Wójcik, trener Stali II Rzeszów. I to w zasadzie był jedyny gorszy okres drużyny.

Później przyszły kolejne kolejki, a zatem kolejne rozstrzygnięcia. Najpierw trzy zwycięstwa i jedna porażka, a później seria siedmiu zwycięstw. Na zakończenie rundy jedna porażka – z KS Przybyszówka 0-1. Rezerwy nie zanotowały zatem żadnego remisu. We wcześniejszych sezonach ligowych taka sytuacja miała miejsce tylko raz. W sezonie 2019/2020 bilans po pierwszej rundzie wyniósł 9 zwycięstw, 0 remisów, 7 porażek. W obecnych rozgrywkach jest to 12 zwycięstw, 0 remisów i 5 porażek.

Mecze domowe i wyjazdowe

Obecna runda jest także dla biało-niebieskich zdecydowanie najlepsza z tego względu, że podopieczni trenera Karola Wójcika bardzo dobrze radzą sobie w meczach rozgrywanych na własnym terenie, które na co dzień rozgrywają na IzoArenie w Boguchwale. Bilans wynosi 7 zwycięstw, 0 remisów i 2 porażki, co daje w sumie 21 punktów. Jeżeli weźmiemy pod uwagę poprzednie sezony i uśrednimy liczbę zdobywanych punktów, to w tym sezonie jest to średnia 1,24 punktów na mecz. W poprzednich sezonach tylko raz udało się przebić średnią jednego punktu na mecz. Było to w sezonie 2013/2014 (1,06).

Nieco inaczej wygląda to natomiast w meczach wyjazdowych. Mimo, że bilans w tym sezonie niewiele się różni od tego domowego (5-0-3), to i tak na tle poprzednich sezonów daje to dopiero 4. miejsce. W sezonie 2008/2009 średnia punktów wyniosła 1,20. Później było to 1,19 oraz 1,13. Wynik w obecnej rundzie to 0,88. Jest to dokładnie taki sam rezultat jak w meczach wyjazdowych w pierwszej rundzie w sezonie 2013/2014.

Kwadranse i połowy

Popatrzmy teraz na kwadranse i połowy, w których rezerwy Stali w tej rundzie strzelają oraz tracą bramki. Jeżeli spojrzymy na zestawienie, to bardzo łatwo dostrzec, że strzelane bramki dość równomiernie rozkładają się na obie połowy. Natomiast jeżeli popatrzymy na tracone bramki, to biało-niebiescy częściej tracą w drugich połowach spotkań.