WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

Prowadziła mistrzynię Roland Garros, dziś pracuje nad talentami w Akademii Stali

niedziela, 11/10/2020

Z Igą zaczynamy dopiero przygotowywać organizm do trenowania, które dopiero nadejdzie. Także są to absolutne podstawy stabilizacji i pracy nad różnymi problemami, które teraz są, czy nad techniką biegu. Iga wchodzi w ten wiek, gdzie organizm już dorasta, także za dwa, trzy lata, jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to myślę, że będziemy mieli z niej pociechę – mówiła w wywiadzie dla Przeglądu Sportowego w 2016 roku trenerka wówczas 15-letniej Igi, Jolanta Rusin-Krzepota, dziś pracująca w Akademii Stali nad rozwojem naszych zawodników.

Od 2015 roku Jolanta Rusin-Krzepota przez kolejne 4 lata dbała o przygotowanie fizyczne Igi Świątek i podróżowała z nią po całym świecie. Była osobą, która odegrała dużą rolę w życiu naszej mistrzyni.

Zaczęłyśmy razem działać w 2015 roku, gdy Iga dołączyła do Warsaw Sports Group, gdzie miałam już pod opieką Kacpra Żuka. Kiedy się poznałyśmy, kręciła się około 200. miejsca w rankingu juniorskim, a w momencie zakończenia współpracy we wrześniu ubiegłego roku Iga była już w czołowej 50 zestawienia WTA – powiedziała w rozmowie z Onetem Rusin-Krzepota.

Na początku współpracy bardzo dużo uwagi trzeba było poświęcić na przygotowanie jej ciała do większych obciążeń treningowych oraz turniejowych w przyszłości. Robiłyśmy różne formy prewencji i mobilizacji. Jak najdłużej trzymałam ją z daleka od dużych obciążeń i mocnych treningów siłowych. Teraz wiem, że to była trafna decyzja, pomimo wielu negatywnych komentarzy w środowisku. Postawiłyśmy też na naukę techniki biegania oraz, co może się wydawać dziwne, techniki przyspieszeń. To dało niezwykły efekt – dodała.

Teraz efekty tej ciężkiej codziennej pracy możemy obserwować na obrazkach we wszystkich telewizjach świata, czego Idze serdecznie gratulujemy i do czego sami, swoją ambicją i pokorną pracą, chcemy w przyszłości nawiązać tym bardziej, mając w swoich szeregach takich specjalistów jak trener Jolanta Rusin-Krzepota.

Najnowsze aktualności