WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

Pracownia pozytywnych emocji – czyli jak wyglądają szkolenia dla rodziców w SMS Stal Rzeszów?

poniedziałek, 01/02/2021

Pedagodzy z Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego „Stal” w Rzeszowie z powodzeniem prowadzą kolejny cykl szkoleń dla rodziców uczniów pobierających naukę w naszej szkole. O tym, jak wyglądają takie spotkania i jakie tematy się na nich porusza opowiadają Katarzyna Gaber, wychowawca w internacie Stali Rzeszów oraz asystent psychologa szkolnego w SMS Stal Rzeszów oraz Beata Jakubek, pedagog w SMS Stal Rzeszów.

Spotkania „Między Nami – Pracownia Pozytywnych Emocji” odbywają się w formie zdalnej, na platformie Teams, w dwutygodniowych cyklach z podziałem na grupy wiekowe (klasy: IV, V, IV; klasy VII i VIII oraz klasy licealne) mówi Katarzyna Gaber wychowawca w internacie Stali Rzeszów oraz asystent psychologa szkolnego w SMS Stal Rzeszów, i dodaje ich celem jest wyposażenie rodziców w kompetencje wychowawcze oraz budowanie pozytywnych relacji na linii nauczyciel – rodzic. Podczas spotkań sięgamy po umiejętności oraz wiedzę z zakresu psychologii, pedagogiki i neurodydaktyki.

Zawsze jeśli jest taka potrzeba, rodzice mają możliwość umówienia się na indywidualne spotkaniaprzekonuje Beata Jakubek, pedagog w SMS Stal Rzeszów.

Mamy świadomość, że nie istnieje wychowanie bez porażek oraz życie bez wzlotów i upadków. Przekładamy więc doświadczenie na praktykę, wymieniając się poglądami oraz wiedząwskazuje Jakubek.

Do obszarów tematycznych jakie są poruszane podczas wspomnianych zajęć należą takie tematy, jak: Jak wychować dziecko bez kija i marchewki? Jak dać sobie radę z „dzieckiem on-line”, „dzieckiem smartfonem”, dzieckiem wrażliwym lub smutnym?, Jak dać dziecku korzenie i skrzydła?

Podczas spotkań unika się oceniania, krytykowania, czy wskazywania błędów u konkretnych osób. Mają one służyć rodzicom i być formą pomocy w sytuacjach kryzysowych.

Kluczem jest również budowanie pozytywnych wzorów w rodzinie, mówimy tutaj o wychowaniu bez porażek, bez kar, bez krzyku i klapsów – tłumaczy Gaber.

Najnowsze aktualności