U18 - Stal Rzeszów - Jagielonia Białystok, 2021-08-15, fot. K.Krupa

Po pierwsze punkty

sobota, 21/08/2021

Biało-niebiescy znów przystąpią do walki o pierwsze punkty w Centralnej Lidze Juniorów U-18. Tym razem zmierzą się w spotkaniu wyjazdowym w Myślenicach z zespołem Wisły Kraków. Wicelider poprzedniego sezonu CLJ-ki bardzo dobrze wszedł w sezon i zanotował efektowną wygraną z drużyną Górnika Zabrze. Wiślacy pokonali drużynę z Zabrza 3-0. Z kolei podopieczni trenera Macieja Tokarczyka nieco gorzej pokazali się w pierwszym meczu, a o ostatecznym wyniku zadecydowały błędy indywidualne. Transmisja spotkania Wisła Kraków – Stal Rzeszów w ramach 2. kolejki Centralnej Ligi Juniorów U-18 już dzisiaj od godziny 12:00 na kanale Łączy Nas Piłka TV.

Pierwsza kolejka Centralnej Ligi Juniorów była bardzo emocjonująca – łącznie we wszystkich spotkaniach padły aż 43 bramki. Jedynym zespołem, który wciąż czeka na pierwszą bramkę w nowym sezonie, jest Górnik Zabrze, który w pierwszej kolejce zmierzył się z dzisiejszym rywalem biało-niebieskich. Wiślacy na boisku w Myślenicach do przerwy prowadzili skromnie 1-0 po bramce Kacpra Chełmeckiego – króla strzelców poprzedniego sezonu Centralnej Ligi Juniorów (21 goli – przyp. red.), który dzielił to osiągnięcie z zawodnikiem Pogoni Szczecin – Kacprem Łukasiakiem. Po przerwie Wisła długo czekała na kolejne bramki. Dopiero w 73. minucie na 2-0 podwyższył Bartosz Seweryn, który cztery minuty później dołożył kolejne trafienie, a spotkanie zakończyło się efektownym zwycięstwem gospodarzy 3-0. Wisła na tę chwilę jest jedyną drużyną, która po pierwszej serii gier nie straciła bramki.

Stal Rzeszów podejmowała z kolei na boisku bocznym w Stalowej Woli zespół Jagiellonii Białystok. Mecz rozpoczął się dla biało-niebieskich bardzo dobrze, gdyż wynik spotkania w 11. minucie otworzył Michał Musik, jednak przyjezdni kilka chwil później szybko doprowadzili do wyrównania, a później prowadzenia w tym spotkaniu. Przed przerwą bramkę kontaktową dla Stali zdobył Igor Ivaniuk i jak się później okazało, była to ostatnia bramka podopiecznych trenera Tokarczyka. Mimo osłabienia w zespole gości od 70. minuty Stalowcom nie udało się zmniejszyć różnicy bramek. Spotkanie ostatecznie zakończyło się zwycięstwem gości 6-2. – Uważam, że wynik nie jest adekwatny do przebiegu meczu. W samej drugiej połowie doszliśmy trzy razy do sytuacji sam na sam z bramkarzem. Jagiellonia była bardzo skuteczna w tym meczu – mówił po meczu Maciej Tokarczyk, trener Stali Rzeszów U-18. – Popełniliśmy zbyt dużo błędów indywidualnych, które rywal najczęściej zamieniał na bramki. Bardzo często o zwycięstwie decyduje ilość popełnionych błędów, a my dzisiaj popełniliśmy ich więcej – dodawał.

Przed sezonem w zespole Wisły Kraków doszło do małych zmian w sztabie szkoleniowym. Funkcję asystenta pierwszego trenera objął Łukasz Kawa, a współpracę z bramkarzami rozpoczął Kacper Szymala. Pierwszym trenerem na stanowisku wciąż pozostał trener Adrian Filipiak, który w ubiegłym sezonie wraz ze swoją drużyną wywalczył tytuł wicemistrza Polski w CLJ U-18. – Był to bardzo długi i trudny sezon, który kosztował nas wiele sił. Mieliśmy bardzo dobre momenty, ale nie brakowało również tych gorszych chwil, które są dla nas bolesną, ale cenną lekcją na przyszłość, z której skorzystali zarówno zawodnicy, jak i członkowie sztabu szkoleniowego – mówił po sezonie ligowym trener Adrian Filipiak. Jednak poza zmianami sztabowymi do Wisły dołączyło też sporo nowych twarzy, m.in. Marcin Bartoń (Śląsk Wrocław), Kacper Rojkowicz (Legia Warszawa), Bartłomiej Cichoń (Korona Kielce), Kacper Wolicki (Hutnik Kraków), Patryk Letkiewicz (UKS SMS Łódź) czy Kacper Skrobański (Arka Gdynia). Jednak najciekawszym wzmocnieniem wydaje się 17-letni Ashley Akpan, który trafił do Akademii Wisły Kraków z Akademii Chelsea. Akpan to zawodnik, który może występować na pozycji prawego obrońcy lub prawego pomocnika, a na boisku zameldował się już w pierwszej kolejce CLJ-ki, jednak dopiero w 87. minucie, zmieniając Filipa Jania. Drużyna Białej Gwiazdy włączyła też do zespołu wyróżniających się zawodników z Wisły Kraków U-17. Są to m.in. Bartosz Kutrzeba, Feliks Grzybowski, Aleksander Zębala, Jakub Krzyżanowski, Marcin Górkiewicz i Mateusz Stanek. W spotkaniu z Górnikiem zagrał tylko jeden z nich – Feliks Grzybowski, który pojawił się w 80. minucie.

Drużynę Stali Rzeszów w dzisiejszym meczu wzmocni, chociażby Ramil Mustafaev z pierwszej drużyny, powracający do gry po urazie mięśni przywodzicieli i będzie to dla niego dobra możliwość do złapania minut w Centralnej Lidze Juniorów po kontuzji. Zabraknie natomiast Pawła Ofiary ze względu na chorobę, ale w kadrze pojawił się Kacper Paśko, którego zabrakło w kadrze meczowej na mecz z Jagiellonią. – W tym tygodniu widziałem ludzi bardzo zmotywowanych do pracy. Jestem przekonany, że dobra praca w mikrocyklu będzie miała wpływ na dzisiejszy mecz. Mamy konkretny plan na to spotkanie. Bycie spójnym w jego realizacji oraz gotowość do poświęceń będzie kluczowa – mówił przed meczem Maciej Tokarczyk.

„Wszystkie roczniki w Wiśle mają podobne szkolenie i starają się grać piłką i wyprowadzać ją od bramki. Znam paru chłopaków, z którymi zmierzymy się w najbliższym spotkaniu i myślę, że będzie to ciężki mecz, bo to zespół kreatywny, szybko grający piłką, chcący ciągle atakować i strzelać kolejne bramki. Ja traktuję ten mecz, jak każdy inny i wspólnie z drużyną będziemy dążyć do zwycięstwa”

Michał Opalski przed meczem z Wisłą Kraków

Pojedynek obu zespołów z pewnością będzie ciekawy również z tego względu, że Wisła Kraków mierzyła się ze Stalą Rzeszów już w poprzednim sezonie, ale w Centralnej Lidze Juniorów U-17, a zatem kilku zawodników mogło pozostać z ówczesnej drużyny Wisły Kraków w zespole U-18. Zawodnikami Stali, którzy występują aktualnie w drużynie U-18, a w ubiegłym sezonie występowali jeszcze w CLJ U-17 są, chociażby Radosław Dąbrowski, Michał Musik, Karol Wojtyło, Miłosz Kaczor czy Michał Opalski. Ten ostatni dołączył do Akademii Piłkarskiej Stali Rzeszów z Akademii Wisły Kraków. – Po ośmiu latach zdecydowałem, że pora na zmianę klubu i otoczenia. Nie wszystko szło po mojej myśli i uznałem, że Stal Rzeszów jest naprawdę fajnym miejscem do rozwoju i zrobienia dużej kariery – mówił Michał Opalski. Spotkanie w Myślenicach zakończyło się zwycięstwem Wiślaków 5-3, ale w Rzeszowie to biało-niebiescy byli górą, pokonując Wisłę 2-1. Autorem obu bramek na Hetmańskiej 69 był Szymon Salamon z rocznika 2006.

Pierwszy gwizdek w spotkaniu pomiędzy Wisłą Kraków a Stalą Rzeszów w ramach 2. kolejki Centralnej Ligi Juniorów U-18 już dzisiaj o godzinie 12:15. Arbitrem spotkania będzie Ewa Żyła, a na liniach będą pomagali jej Angelika Nowak oraz Katarzyna Chrzanowska. Sędzią technicznym w tym spotkaniu będzie Anna Adamska. Spotkanie odbędzie się na boisku w Myślenicach. Transmisję z tego meczu przeprowadzi Łączy Nas Piłka TV, a jej początek już od godziny 12:00.