Baza wiedzy

Nawadnianie

środa, 09/06/2021

Woda stanowi fundamentalną rolę w funkcjonowaniu organizmu. W życiu każdego sportowca oprócz prawidłowo zbilansowanej diety ważne jest także odpowiednie nawodnienie organizmu, wpływające na zdolności wysiłkowe i wytrzymałościowe.

Woda stanowi 45-75% masy ciała człowieka. Rozbieżność wynika z różnych czynników, m.in. wieku, budowy ciała oraz płci. Celem nawodnienia jest zoptymalizowanie wydajności, co jest szczególnie istotne przy wprowadzaniu obciążeń treningowych jak i poprawy wyników.
Pamiętaj, aby nie pić jednym haustem, ponieważ obciąża to nerki ale małymi łykami!
Codziennie powinno się spożywać min. 2,5 litra wody, szczególnie średnio– lub wysoko zmineralizowanej. Jeśli przygotowujesz się do meczy, zadbaj o odpowiednią ilość płynów już na 1-2 dni wcześniej, rozkładając spożycie na cały dzień. Stopniowe nawadnianie w mniejszych ilościach lepiej odżywia komórki organizmu. Dodatkowo, aby uchronić organizm przed szybką utratą wody, dodaj do niej sól bądź przygotuj domowe izotoniki (np. 1 litr niegazowanej wody mineralnej, 1 cytryna, szczypta soli, 2 czubate łyżki miodu).
Uzupełniaj straty powysiłkowe i zadbaj o wystarczające spożycie płynów w ciągu dnia. Zaowocuje to lepszym samopoczuciem, poprawą trawienia, wzmocnieniem organizmu podczas długotrwałego wysiłku oraz ureguluje termoregulację organizmu. Także nie dopuści do odwodnienia organizmu.
Po treningu, aby uzupełnić glikogen oraz elektrolity warto zjeść owoc.
Organizm w 70% składa się z wody. Ubytek chodź by 1% wody w organizmie może powodować bóle głowy, zmęczenie jak i senność.

W jaki sposób możesz obliczyć zapotrzebowanie na płyny? Wzór:

(a-b) / b * 100%

a – masa ciała przed wysiłkiem fizycznym, b – masa ciała po wysiłku fizycznym

Materiały dodatkowe:

Do oglądnięcia:
https://www.ted.com/talks/mia_nacamulli_what_would_happen_if_you_didn_t_drink_water/transcript?language=pl#t-262197

Do przesłuchania: https://www.youtube.com/watch?v=qOvZrON_1io

(Niekoniecznie, ale ciekawa perspektywa i badanie 😊 ): http://www.phie.pl/pdf/phe-2013/phe-2013-2-286.pdf

Krótko i na temat: https://dieta-sportowca.pl/2015/08/wszystko-o-nawadnianiu-w-sporcie/

Naukowo: http://www.phie.pl/pdf/phe-2013/phe-2013-2-262.pdf

Całościowo: https://www.wodanastart.pl

Autor: Katarzyna Gaber

Najnowsze aktualności