Baza wiedzy

Moc treningu: WĘGLOWODANY

środa, 20/04/2022

Ruch zwiększa wydatek energetyczny i zapotrzebowanie organizmu na składniki odżywcze (makroskładniki, witaminy, mikro i makroelementy). Dobrze zbilansowana dieta będzie sprzyjać fizjologicznym adaptacjom treningowym. Nieodpowiednie odżywianie poskutkuje spadkiem wydajności na treningu i zwiększoną podatnością na choroby i przetrenowanie.

Węglowodany (inaczej cukry) jako jeden z trzech makroskładników naszego organizmu są przechowywane w postaci glikogenu w wątrobie i w mięśniach.

Węglowodany są bardzo ważne dla osób aktywnych fizycznie, ponieważ dostarczają naszym komórkom energii niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania.

Proste vs złożone

Wyróżniamy węglowodany proste i złożone.

Węglowodany proste: działają szybko i krótkotrwale, powodują szybki wyrzut insuliny, a tym samym energii. Ich nadmiar odkłada się w tkankę tłuszczową.

Do cukrów prostych zaliczamy: owoce, miód, produkty z białej mąki, słodkie napoje i słodycze.

Węglowodany złożone: działają długotrwale, powoli uwalniają energię oraz są budulcem i materiałem zapasowym w organizmie

Do cukrów złożonych zaliczamy: produkty pełnoziarniste (pieczywo, makarony, kasze itp.), niektóre owoce i warzywa, rośliny strączkowe.

Niska intensywność treningu dziennie 3-5 g/kg masy ciała
Umiarkowana intensywność (1h dziennie) dziennie 5-7g/kg masy ciała
Od umiarkowanego do intensywnego (1-3h dziennie) dziennie 6-10g/kg masy ciała
Bardzo intensywny trening (4h lub więcej) dziennie 8-12g/kg masy ciała

ZALECANE SPOŻYCIE WĘGLOWODANÓW

Węglowodany około treningowo

! Jedzenie posiłku przed treningiem zależy od indywidualnych preferencji oraz potrzeb organizmu. Warto monitorować jak reaguje nasz organizm na konkretne produkty, aby mów stwierdzić, po czym czuje się najlepiej.

Posiłek przedtreningowy na ok. 3-2 h warto, aby zawierał węglowodany złożone (1-4 g/kg masy ciała), o niskiej lub średniej zawartości błonnika, tak aby był lekkostrawny.

Przykłady:

⤏ owsianka

⤏ ryż, kasza gryczana, kasza jaglana, bataty z dodatkiem chudego mięsa i warzyw

Posiłek na ok 1h – 30 minut przed: koktajl np. z dodatkiem płatków owsianych (przykład: mleko, garść malin, 3 łyżki płatków owsianych, ½ banana).

Rozdrobnione produkty w formie płynu szybciej się trawią i nie obciążają tak bardzo żołądka. 

Węglowodany po treningu wysycają mięśnie glikogenem, wyciszają podniesiony poziom kortyzolu (hormon stresu). Zaleca się, aby po intensywnym treningu spożyć posiłek bogaty w węglowodany proste, np.

⤏ banan, ryż/jogurt z owocami, gotowane ziemniaki, sok owocowy, wafle ryżowe

Suplementy węglowodanowe (CARBO)

Carbo to suplement, który składa się głównie z węglowodanów. Ma on na celu szybkie dostarczenie „paliwa” dla organizmu. Nie ma konkretnego czasu spożycia tego suplementu. Gdy spożyjemy go przed treningiem możemy minimalnie zwiększyć wydolność organizmu, będziemy mieć więcej energii. Spożycie carbo po treningu pomoże nam odbudować zapasy glikogenu, który został zużyty podczas treningu.

Materiały dodatkowe:

Do posłuchania:

https://www.youtube.com/watch?v=GJQ6UTkkhV8

Do poczytania:

https://ksiegarnia.pwn.pl/Zywienie-w-sporcie,781898373,p.html?gclid=Cj0KCQjwr-SSBhC9ARIsANhzu14Gj109XqLqnuNb6LIeJM9gw_ieqVp1Y-Dp-VmPMwADkycB18mYVa4aAkFXEALw_wcB&fbclid=IwAR0sgRMjYORJs3Wh-urCO1cfTj2u26OgozjKfiWuFMEN5DFeCEp7sScfv-s

Autorzy:


Katarzyna Gaber
Szymon Maziarz

Najnowsze aktualności