WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

Młodzi Stalowcy na Talent Pro

poniedziałek, 26/07/2021

W sobotę 24 lipca dobiegło końca zgrupowanie Talent Pro w Opalenicy, którego uczestnikami było dwóch zawodników Akademii Piłkarskiej Stali Rzeszów – Kacper Gołda oraz Patryk Mazur.

fot. Cyfrasport / Łączy Nas Piłka

Projekt Talent Pro to inicjatywa Polskiego Związku Piłki Nożnej, która ma na celu pracę nad rozwojem indywidualnym najbardziej utalentowanych młodych piłkarzy w wieku 15-17 lat. Na zgrupowaniu trenerzy z całej Polski pracują nad rozwojem zawodnika w pięciu obszarach: technicznym, taktycznym, motorycznym, mentalnym oraz społecznym. Pierwsze zgrupowanie w ramach Talent Pro miało miejsce w styczniu 2019 roku w Hiszpanii.

W tym roku na letnią edycję Talent Pro powołanie otrzymało 50-ciu zawodników z całej Polski. Zgrupowanie odbyło się w dniach 17 – 24 lipca. Wśród nich znalazło się dwóch zawodników Akademii Stali Rzeszów. – To są te jednostki, które były motorem napędowym zespołu U-15. Są to zawodnicy, którzy wykazują totalną swobodę w ruchu z piłką i bez piłki, różnice myślenia, które można oglądać i zakochać się w niej oraz jak się poruszają, więc nie dziwi mnie powołanie tych chłopaków. Poza tym, że grają dobrze w piłkę, idzie też sukces drużynowy, a oni się do niego przyczynili i stąd tylko należy im gratulować, życzyć im rozwoju i cieszyć się z ich małych sukcesów, jak właśnie takie powołania, by procentowało to na przyszłość i by oni szli dalej, a my jako Stal Rzeszów chcemy tych chłopaków promować i pomagać im po to, by na przyszłość być dumni z tego, że z tej Akademii tacy zawodnicy, jak oni wychodzą – mówił Krzysztof Skarżyński, koordynator szkolenia i piłki jedenastoosobowej w Akademii Piłkarskiej Stali Rzeszów. To pierwszy raz, gdy na Talent Pro zostali powołani zawodnicy Stali Rzeszów. Wcześniej na jednym ze zgrupowań członkiem sztabu szkoleniowego był Sebastian Krzepota, obecnie pełniący funkcję Dyrektora Departamentu Performance w Akademii Piłkarskiej Stali Rzeszów. Wówczas na tym zgrupowaniu gościli tacy trenerzy jak Józef Młynarczyk, Jacek Magiera czy Czesław Michniewicz.

Zgrupowanie w Opalenicy rozpoczęło się 17 lipca 2021 roku. Każdy zawodnik od pierwszego dnia rozwijał się przede wszystkim pod kątem indywidualnym, gdzie pracował nad atutami i deficytami. W Opalenicy trenerzy reprezentacji pracowali także nad specjalizacją zawodników na ich nominalnych pozycjach – w przypadku Kacpra i Patryka były to pozycje w środku pola. Wszyscy zawodnicy drużynowo trenowali w systemie 1-3-5-2, który na co dzień obowiązuje w reprezentacjach młodzieżowych. Trener Bartłomiej Zalewski na koniec pierwszego dnia przedstawił zawodnikom prezentację, gdzie pokazał im drogę 17-letniego Kacpra Kozłowskiego, który zadebiutował w seniorskiej reprezentacji na EURO 2020. W następnych dniach zawodnicy mieli okazję zmierzyć się w grach wewnętrznych, wziąć udział w odprawach taktycznych, szkoleniu medialnym, treningu mentalnym oraz zajęciach z motoryki.

fot. Cyfrasport / Łączy Nas Piłka

Na zgrupowaniu w kolejnych dniach do szerokiej kadry szkoleniowej dołączyli kolejni trenerzy, m.in. Mariusz Rumak czy Miłosz Stępiński. W piątek natomiast pojawił się Paulo Sousa – selekcjoner reprezentacji Polski, który we wcześniejszych dniach wizytował na meczach Legii Warszawa czy Pogoni Szczecin. Tradycją jest, że na każdej edycji Talent Pro pojawia się selekcjoner reprezentacji Polski – we wcześniejszych edycjach był to Jerzy Brzęczek. Dla Sousy było to pierwsze zgrupowanie Talent Pro, odkąd objął reprezentacje Polski. Przed wspólnym treningiem zawodnicy spotkali się wcześniej z Paulo Sousą i mogli przez godzinę z nim porozmawiać. Portugalczyk rozpoczął swój wykład od Kacpra Kozłowskiego, którego wprowadził do kadry narodowej. Później podkreślał także rolę mentalności, co było tematem przewodnim jego rozmowy z zawodnikami. – Świetnie było znaleźć się na Talent Pro z tak wieloma obiecującymi, młodymi piłkarzami. Sporo poświęcamy w zapewnienie świetnej przyszłości reprezentacji Polski, nie tylko w najbliższym roku, ale i kolejnych latach – napisał na swoim twitterze po zgrupowaniu Paulo Sousa.

Artykuł opiera się w dużej części na relacji portalu laczynaspilka.pl.

Najnowsze aktualności