CLJ U-18: Z nieba do piekła. Stal Rzeszów – Arka Gdynia 2-5

piątek, 29/04/2022

W spotkaniu 26. kolejki Centralnej Ligi Juniorów Stal Rzeszów przegrała z Arką Gdynia 2-5. Bramki dla Stali zdobył Michał Opalski i Kacper Pieniążek. Porażka Stali w tym spotkaniu oznacza, że biało-niebiescy przesuwają się na przedostatnie miejsce w ligowej tabeli.

Drużyna trenera Macieja Tokarczyka do meczu z Arką Gdynia przystąpiła w nieco okrojonym składzie. W poprzednim spotkaniu z Cracovią czerwoną kartkę otrzymał Nicolas Mazur, w wyniku czego musiał pauzować w tym meczu, a Szymon Kądziołka doznał urazu. Na ławce rezerwowych znalazł się natomiast Igor Kierys – zawodnik z rocznika 2006, który już miał okazję zadebiutować w rozgrywkach CLJ U-18. Do wyjściowego składu dołączył także Benedykt Piotrowski – zawodnik pierwszej drużyny.

Spotkanie rozpoczęło się od szybkich i zdecydowanych ataków przyjezdnych. Drużyna z Gdyni szczególnie często w pierwszej połowie próbowała ataków prawą stroną, gdzie bardzo aktywny był Marcel Predenkiewicz. Biało-niebiescy próbowali natomiast początkowo budować spokojne ataki, próbując zagrywać mocne, prostopadłe piłki. W 11. minucie spotkania pięknym i mocnym uderzeniem z dystansu popisał się Michał Opalski, który wyprowadził Stal na prowadzenie. Akcję bramkową zapoczątkował natomiast dobry skok pressingowy Kacpra Pieniążka. Kilkanaście sekund przed pierwszą bramką z rzutu wolnego uderzał Filip Gawlak, ale bramkarz zdołał złapać piłkę. Do pierwszej bramki to goście mieli optyczną przewagę na boisku, a Stal grała zdecydowanie spokojniej. Środkowy obrońca Stali – Kacper Paśko często próbował odważnie wprowadzać piłkę do gry.

Po upływie kolejnych minut to drużyna trenera Macieja Tokarczyka ruszyła odważniej na połowę gospodarzy, czego skutkiem była bramka w 19. minucie spotkania, a jej autorem był Kacper Pieniążek. Biało-niebiescy weszli odważniej na połowę Arki, zamykali grę i próbowali doprowadzić do błędów w rozegraniu piłki. Przyjezdni częściej szukali kontrataków, ale konsekwentnie atakowali przez prawy sektor i po akcji w 24. minucie tą stroną strzelili bramkę kontaktową. Ciekawych rozwiązań w środku pola szukał Oleksander Somkin, a w jednej akcji ciekawie rozegrał piłkę, angażując w akcję ofensywną obrońcę – Marcina Kaczora, dla którego nie była to pierwsza taka akcja. Pierwsza połowa miała swoje fragmenty i po czasie to goście znów zyskali przewagę w ataku. W 32. minucie Stal zneutralizowała atak rywala lewym sektorem i szybkimi podaniami wyprowadziła piłkę do ataku, ale dłuższe zagranie Opalskiego do Szkoczylasa zakończyło się stratą. Dwie minuty później bramkarz Stali – Tomasz Zieliński nie zdołał obronić mocnego uderzenia Kacpra Skóry pod poprzeczkę i Arka doprowadziła do wyrównania wyniku.

Stalowcy niejednokrotnie potrafili w pierwszej części spotkania skutecznie odbierać piłkę rywalowi i wychodzić z szybkimi atakami, ale w końcowej fazie dogrywali niedokładnie albo obrońcy gości okazywali się skuteczniejsi w odbiorze. W 40. minucie Arka zagroziła poważniej po rzucie rożnym – bezpośrednio z główki po dośrodkowaniu uderzał Adam Tandecki, ale ten strzał obronił Zieliński. Chwilę później dobry przechwyt zanotował Pieniążek, który zagrał do Opalskiego. Zawodnik Stali zagrał prostopadle do wybiegającego Nikodema Skoczylasa, ale obrońca Arki okazał się szybszy.

Druga połowa rozpoczęła się od zmiany w Stali. Boisko opuścił Nikodem Skoczylas, a w jego miejsce wszedł Maksymilian Kuzio. Podobnie jak w pierwszej części – Arka weszła mocno w połowę tworząc przewagę, ale atakowała głównie lewą stroną. W 51. minucie Kuzio poszedł za obrońcą Arki, który otrzymał piłkę po niedokładnym zagraniu jednego z zawodników Stali, ale po przejęciu piłki i wejściu z nią w pole karne zagrał niedokładnie i inny defensor wybił piłkę na aut. Kilkanaście sekund później w polu karnym Stali sfaulowany został zawodnik gości, a sędzia podyktował rzut karny, który pewnie wykorzystał Michał Galiński. W 58. minucie trener Tokarczyk dokonał kolejnej zmiany – w miejsce Filipa Gawlaka wszedł Igor Kierys. Przyjezdni grali dobre i mocne piłki do przodu, które sprawiały problemy defensorom Stali.

W 63. minucie biało-niebiescy zbudowali ciekawą akcję, która zakończyła się dużym zamieszaniem w polu karnym i w ostateczności uderzeniem Somkina w poprzeczkę bramki Arki. Po czasie to drużyna trenera Tokarczyka miała swoje lepsze fragmenty, próbując zagrozić także ze stałych fragmentów gry. W 66. minucie uderzenie Kacpra Paśki obiło mur, a bramkarz Arki przeniósł piłkę nad poprzeczką. Cztery minuty później Stal po skutecznej interwencji w defensywie wyprowadziła dobry atak, który zakończył się zbyt mocnym uderzeniem Pieniążka nad bramką gości. Chwilę po tej akcji Arka wykorzystała błąd w wyprowadzeniu piłki Stali i wyszła z szybką kontrą, która zakończyła się bramką na 4-2.

W 78. minucie goście zbudowali lewą stroną dobry atak, ale Zieliński obronił oddany z pola karnego strzał. Chwilę później popisał się kolejną dobrą interwencją przy strzale zawodnika Arki z szesnastki. Później przyjezdni nie wykorzystali sytuacji sam na sam z bramkarzem, ale w 87. minucie podwyższyli prowadzenie na 5-2 za sprawą trafienia Patryka Soboczyńskiego. Do końca meczu dość aktywny w ofensywie był Kacper Paśko, który dobrze współpracował z parterami i brał udział w wielu atakach. W 90. minucie spotkania Michał Opalski oddał strzał z dystansu, który bramkarz Arki przeniósł nad bramką.

Porażka w 26. kolejce Centralnej Ligi Juniorów U-18 była w sumie 16. w tym sezonie dla Stali. Biało-niebiescy znajdują się obecnie na 15. miejscu w ligowej tabeli, mając na swoim koncie 22 punkty. Do końca sezonu pozostały natomiast cztery spotkania – z UKS SMS Łódź, Śląskiem Wrocław, Lechem Poznań oraz Legią Warszawa. Stal wciąż pozostaje w walce o utrzymanie w CLJ-ce, jednak do bezpiecznego miejsca traci 6 punktów.

29 kwietnia 2022 – 12:00, Nowa Wieś

CLJ U-18: Stal Rzeszów – Arka Gdynia 2-5 (2-2)

Bramki: Michał Opalski 11., Kacper Pieniążek 19. – Kacper Skóra 24., 34., Michał Galiński 54., Kacper Kroczyński 71., Patryk Soboczyński 87.

Stal Rzeszów: Tomasz Zieliński – Marcin Kaczor, Kacper Paśko, Kamil Szwed, Paweł Ofiara – Oleksander Somkin, Filip Gawlak (58′ Igor Kierys), Benedykt Piotrowski – Nikodem Skoczylas (46′ Maksymilian Kuzio), Michał Opalski, Kacper Pieniążek (70′ Adrian Cieśla)

Arka Gdynia: Filip Gołoś – Jerzy Tomal, Adam Tandecki, Krzysztof Babś (88′ Mateusz Nawrocki), Michał Galiński, Kacper Skóra (81′ Patryk Soboczyński), Adrian Łyszkiewicz (60′ Kacper Kroczyński), Kasjan Lipkowski, Marcel Predenkiewicz (88′ Jakub Romanik), Wojciech Zieliński, Tomasz Mikulski

Żółta kartka: Kacper Paśko 33.