WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

CLJ U-17: Biało-niebiescy wracają do CLJ-ki. Pierwszym rywalem – Cracovia

sobota, 13/08/2022

Po półrocznej przerwie spowodowanej spadkiem z rozgrywek Centralnej Ligi Juniorów U-17, Stal Rzeszów znów wraca na najwyższy juniorski szczebel ligowy w kraju. Zawodnicy trenera Bartosza Stępnia w pierwszym spotkaniu w tym sezonie zagrają z Cracovią. Pierwszy gwizdek w tym meczu dzisiaj o godzinie 12:00 na Słocinie.

Formuła tegorocznych rozgrywek Centralnej Ligi Juniorów U-17 uległa znaczącej zmianie. Od bieżącego sezonu liga została podzielona na dwie – a nie jak było dotychczas – na cztery grupy. Sezon 2022/2023 będzie inny – w CLJ U-17 wystąpią w sumie 32 zespoły, które zostały podzielone na dwie grupy – zachodnią oraz wschodnią, gdzie będzie występowała Stal Rzeszów. Rozgrywki będą także dłuższe – będą trwały pełny sezon, a nie jak było dotychczas, kiedy to były podzielone na rundę wiosenną i jesienną.

Teraz w rozgrywkach o tytuł mistrzowski powalczą liderzy grupy zachodniej i wschodniej, a o brązowe medale zagrają zespoły z drugich miejsc. Powiększenie ligi będzie skutkowało natomiast tym, że spośród 16 drużyn spadną aż cztery, a nie jak dotychczas – dwie. Taka reforma rozgrywek ma zwiększyć i podnieść poziom rywalizacji wśród juniorów z rocznika 2006 oraz 2007, którzy w tym roku będą występować w tych rozgrywkach. – Jestem przekonany o tym, że reorganizacja rozgrywek podniesie poziom sportowy tej ligi. Wyższy poziom rywalizacji będzie mocniejszym bodźcem do rozwoju dla zawodników. Z kolei powiększenie ligi ubogaca ją pod kątem różnorodności taktycznej. Większa liczba drużyn to większa liczba pomysłów i rozwiązań taktycznych, na które trzeba będzie znaleźć odpowiedź – powiedział Bartosz Stępień, trener Stali Rzeszów U-17.

Stal Rzeszów okres przygotowawczy do rozgrywek ligowych rozpoczęła 18 lipca. Od tego czasu zawodnicy rozegrali w sumie cztery spotkania kontrolne – trzy z zespołami z Centralnej Ligi Juniorów U-17 (Motor Lublin 4:1, Górnik Zabrze 5:2, Escola Varsovia 1:3) oraz jeden mecz ze słowackim FC Kosice, który zakończył się zwycięstwem Stali 4:1. – Mecze kontrolne służyły przede wszystkim do weryfikacji procesu treningowego. Pozwalały również na wypróbowanie konkretnych koncepcji taktycznych oraz dawały pole do sprawdzenia zawodników na kilku pozycjach. Na przestrzeni wszystkich spotkań cała kadra zespołu dostała podobną ilość minut. Mieliśmy sporo materiału do analizy i refleksji – mówi Stępień.

“Chcemy zwyciężać – i to zawsze jest nasz cel, kiedy wychodzimy na boisko. Jednak najważniejszą kwestią pozostaje rozwój zawodników. Każdy mecz daje nam obraz tego, jak zawodnicy się rozwijają – czy robią w danych działaniach postęp, czy nie, co mają opanowane, a gdzie są jeszcze rezerwy. Liga jest cotygodniowym sprawdzianem, który pozwala na optymalizację procesu treningowego”

Bartosz Stępień

Obecna kadra Stali Rzeszów to w głównej mierze zawodnicy, którzy w poprzednim sezonie walczyli w finałach Mistrzostw Polski CLJ U-15 oraz zawodnicy, którzy wywalczyli awans do Centralnej Ligi Juniorów U-17, wśród których znajduje się także kilku zawodników z rocznika 2007, którzy byli w kadrze zespołu trenera Stępnia, który wywalczył awans. W tym sezonie ligowym będą to zatem zawodnicy z rocznika 2006 oraz 2007. W pierwszym spotkaniu nie wystąpi natomiast pięciu zawodników, którzy zostali powołani do reprezentacji Polski U-16. Chodzi o Piotra Chrapustę, Kamila Bartkowiaka, Patryka Mazura, Kacpra Gołdę oraz Kacpra Plichtę. – Mamy mocną grupę zawodników, którzy tworzą ten zespół. Na każdej pozycji jest rywalizacja. Chłopcy wzajemnie napędzają się do ciężkiej pracy. W ostatnim tygodniu przygotowań nieobecnych było pięciu zawodników, którzy zostali powołani do reprezentacji. Kadrowicze mają za sobą intensywne zgrupowanie. Rozegrali po 180 minut w meczach sparingowych. Zabraknie ich w meczu z Cracovią, jednak jestem pewien, że ekipa, która zamelduje się na boisku, pokaże dużą jakość i determinację – podkreśla trener Stali.

Dla obecnego trenera zespołu U-17 – Bartosza Stępnia będzie to także pierwszy sezon w roli pierwszego trenera Stali Rzeszów na poziomie centralnym. Wcześniej trener był asystentem w drużynie trenera Krzysztofa Husa, prowadząc z nim zespół U-15 oraz w roli drugiego trenera zespołu U-17, który występował w Centralnej Lidze Juniorów. – Traktuję to jako kolejny etap na mojej ścieżce trenerskiej. W poprzednim sezonie prowadziłem w roli pierwszego trenera zespół, który wywalczył baraże, a następnie awans do CLJ-ki. Teraz przyszła pora sprawdzić się na poziomie centralnym – dodaje Stępień. Sztab szkoleniowy uzupełni trener Karol Wójcik, trener Jakub Deszczka oraz trener przygotowania fizycznego – Miłosz Lewandowski i trener bramkarzy – Sebastian Nowak. – Rozbudowany sztab pozwala na efektywniejszą pracę. Mamy możliwość większej indywidualizacji zajęć – zaznacza trener.

– Chcemy być zespołem, który będzie dobrze zorganizowany w każdej fazie gry. Jednak to rozwój indywidualny zawodników interesuje nas najbardziej. Mam nadzieję, że będziemy w stanie robić progres na obu tych płaszczyznach – zakończył Stępień.

Kadra Stali Rzeszów U-17

BRAMKARZE: Piotr Chrapusta, Szymon Maziarz, Nikodem Proczek, Oskar Barzyk

OBROŃCY: Kamil Bartkowiak, Jakub Bartoszek, Daniel Jurkiewicz, Michał Łazor, Łukasz Piwnicki, Łuksz Płonka, Karol Rak, Michał Synoś, Oliwier Urbaniak

POMOCNICY: Bartosz Dubiel, Evan Dworak, Kacper Gołda, Igor Kierys, Kamil Koczera, Maciej Kulczycki, Patryk Mazur, Jakub Sadowski, Tomasz Sędzimir, Jakub Wnęczak, Szymon Wrona

NAPASTNICY: Kacper Plichta, Szymon Salamon

Najnowsze aktualności