WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

„Chcemy przede wszystkim zainspirować naszych zawodników do zwiększania wiedzy o sobie samym” – wywiad z trenerem mentalnym Marią Rzepką

środa, 16/12/2020

Trening mentalny w Akademii Piłkarskiej Stal Rzeszów to już standard. Chcąc przyjrzeć się jemu nieco bliżej, w miniony wtorek zajrzeliśmy na jedne z takich zajęć, które z zespołem U-14 przeprowadziła Maria Rzepka, trener mentalny w naszej Akademii.

Jak często odbywają się treningi mentalne w naszej Akademii i na czym one polegają, jaki jest ich cel?

Maria Rzepka, trener mentalny w Akademii Piłkarskiej Stal Rzeszów: Treningi odbywają się raz w tygodniu. Mają charakter krótkich 30-minutowych zajęć, a ich celem jest budowanie świadomości, kształtowanie konkretnych umiejętności i nawyków z obszaru psychiki, które później zawodnik może wykorzystywać, żeby rozwijać się jako człowiek i piłkarz. Pracując w tym obszarze chcemy zawodników przede wszystkim zainspirować do zwiększania wiedzy o sobie samym poprzez wypróbowywanie różnych działań, wyciąganie wniosków i wybór najlepszego rozwiązania dla siebie. Trening mentalny jest więc punktem wyjścia do pracy mentalnej w tygodniowym cyklu treningowym na innych jednostkach oraz późniejszą analizą i wyciąganiem wniosków z doświadczeń w tym cyklu.

O czym rozmawiacie podczas takich zajęć?

Dla przykładu: teraz jesteśmy w trakcie cyklu warsztatów dotyczących regulacji emocji. Zawodnicy obserwują skąd się biorą emocje, jak wpływają na ich grę i w jaki sposób je regulują. Dziś zastanawialiśmy się jak dużą rolę w tym kontekście odgrywa pewność siebie. Zawodnicy mieli możliwość doświadczenia w jaki sposób mogą wykorzystać swoje mocne strony w budowaniu pewności siebie i regulacji emocji.

Jaki masz feedback od chlopakow i jak rysują się Twoje/Wasze plany na kolejne tygodnie i miesiące?

Chłopaki traktują zajęcia jako jeden z treningów i coraz częściej zauważają, że praca w obszarze mentalnym jest ważna dla ich rozwoju. Zauważają budującą się w nich świadomość, dostrzegają zmiany i coraz bardziej konkretne potrzeby pracy w obszarze psychiki. Sami potrafią określić nad jakimi umiejętnościami chcą szczególnie pracować i dlatego program staram się dostosowywać do tych potrzeb.

W kolejnych miesiącach będziemy kształtować umiejętności związane z takimi obszarami jak wspomniana już pewność siebie, komunikacja, zespołowość, motywacja, czy koncentracja. Aktualnie w związku z trwającą pandemią i innym niż normalnie funkcjonowaniem zawodników, jako trenerzy mentalni zwracamy też szczególną uwagę na zachowanie równowagi psychicznej. W 9-tygodniowym cyklu poruszamy z zawodnikami tematy, które pozornie wydają się banalne, ale przez to niedoceniana jest ich rola w zachowaniu zdrowia psychicznego. Zastanawiamy się więc, co to znaczy dobrze spać, jak się odżywiać, po co spędzać czas bez telefonu, czy dlaczego trudno nam budować relacje z innymi ludźmi.

Cenne jest to, że zawodnicy widzą wpływ tych podstawowych elementów życia codziennego na ich samopoczucie, regenerację, postawę na treningu i większą satysfakcję z życia. Dzielą się tym doświadczeniem i inspirują kolejne osoby do budowania zdrowych nawyków.

Najnowsze aktualności