WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

Centralna Liga Juniorów U-17 bez tajemnic

niedziela, 22/11/2020

Przed tygodniem zespół Stali Rzeszów U-17 awansował do Centralnej Ligi Juniorów w swojej kategorii wiekowej. Podopieczni trenera Łukasza Cabaja nie dali najmniejszych szans Orlętom Kielce, wygrywając oba mecze barażowe (6-0 i 5-3). Jak wyglądają rozgrywki CLJ U-17? Z kim będą rywalizować młodzi Stalowcy?

fot. laczynaspilka.pl

Czym jest Centralna Liga Juniorów?

Centralna Liga Juniorów to najwyższa polska klasa rozgrywkowa dla trzech kategorii drużyn juniorskich: trampkarza starszego (U-15), juniora młodszego (U-17) i juniora starszego (U-18). Została utworzona w 2013 roku i od sezonu 2013/2014 zastąpiła rozgrywki Młodej Ekstraklasy. Pierwotnie najstarsza, a co za tym idzie, najbardziej prestiżowa liga, była podzielona na grupę wschodnią i zachodnią i skupiała zespoły U-19. Jednak na mocy reformy z 2018 roku, najwyższa klasa rozgrywkowa została scentralizowana, a kategoria wiekowa obniżona o jeden szczebel. Drużyny w rozgrywkach CLJ U-15 i CLJ U-17 są natomiast podzielone na cztery grupy.

Z kim zagrają biało-niebiescy?

W rozgrywkach Centralnej Ligi Juniorów U-17 biorą udział 32 drużyny, które są podzielone według klucza regionalnego na 4 grupy po 8 zespołów. Juniorzy młodsi Stali Rzeszów będą występować w grupie D (Lubelski ZPN, Małopolski ZPN, Podkarpacki ZPN i Świętokrzyski ZPN). Ich przeciwnikami będą Wisła Kraków, Cracovia, AP TOP 54 Biała Podlaska, Motor Lublin, Korona Kielce, Hutnik Kraków i  Górnik Łęczna. Przed sezonem będziemy regularnie przedstawiać sylwetki wszystkich rywali biało-niebieskich jak i samej drużyny Stali Rzeszów U-17.

Jak wygląda sezon CLJ U-17?

Sezon składa się z rundy jesiennej i wiosennej. Spaść z rozgrywek można jednak nie tylko na wiosnę, ale także na jesień – do ligi wojewódzkiej wracają wówczas dwa zespoły, które po czternastu meczach zamykają tabelę, czyli drużyny z pozycji 7 i 8. Jednocześnie, do CLJ awansują, poprzez baraże, dwa zespoły z rozgrywek wojewódzkich. Po zakończeniu rundy wiosennej, najlepsze zespoły z każdej z czterech grup biorą udział w rundzie finałowej – w wyniku losowania tworzone są dwie pary, których zwycięzcy spotykają się w meczu decydującym o tytule Mistrza Polski U-17.

Najnowsze aktualności