Baza wiedzy

Emocje

środa, 09/06/2021

Emocje to nieodłączny element naszego życia, znacząco oddziałowujące na nasze funkcjonowanie i zachowania. W sporcie odgrywają ogromną rolę, wpływając bezpośrednio na efektywność treningu i osiągane rezultaty. Dziś przedstawiamy czym emocje są, jak powstają oraz pokrótce, w jaki sposób można je regulować.

Emocje to reakcje fizjologiczne naszego organizmu na pojawiające się sytuacje i bodźce. Pojawiają się niezależnie od nas, informując o tym, co jest ważne i istotne. Często motywują nas do działania (np. pozytywne dążenie do celów) bądź całkowicie odwrotnie – hamują (np. lęk przed wykonaniem kolejnego ruchu). Emocje rozwinęły się w toku ewolucji, dorastania oraz funkcjonowania w życiu jako nośniki informacji o naszych potrzebach, których celem jest zaspokojenie. Istotnie wpływają na naszą fizjologię, myśli oraz zachowanie.

Każda z pojawiających się emocji jest ważna, naturalna i zdrowa. Jest cennym źródłem informacji o tym, co tak naprawdę dzieje się z nami w danym momencie. Można nauczyć się je regulować i w odpowiedni sposób nimi zarządzać, wyrażając w dobry dla siebie sposób.

Radość to informacja, że jest nam dobrze i chcemy powtarzać dane zachowanie. Co sprawia, że czuję się szczęśliwy? Co jest dla mnie ważnego, co wpływa na mnie pozytywnie?

Złość komunikuje o tym, że ktoś może naruszył Twoje granice? Może samemu nie potrafiłeś ich postawić i pozwoliłeś, aby ktoś decydował za Ciebie? Może ktoś zachował się w sposób nieoczekiwany dla Ciebie?

Smutek wiąże się z poniesioną stratą bądź nieprzyjemną sytuacją, która Cię dotknęła. Może Twoja potrzeba została zaniedbana, bądź samemu o nią nie zadbałeś? Potrzebujesz to przemyśleć bądź porozmawiać z kimś?

Lęk to obawa przed czymś. Zapytaj się, czy to czego się boisz, jest realne? Czy to naprawdę może się wydarzyć i mam na to jakikolwiek wpływ? Czego potrzebujesz, aby poczuć się bezpiecznie?

Wstyd wiąże się często z niskim poczuciem własnej wartości i byciem „niewystarczająco dobrym”. Zapytaj siebie, czy ta myśl jest dla Ciebie dobra? Skąd się bierze takie przekonanie?

Co możesz zrobić, aby regulować swoje emocje?

Stosuj codzienną praktykę zauważania i nazywania swoich emocji,
Zaakceptuj,
Twórz notatki i analizuj przyczyny ich pojawienia się,
Zastosuj ćwiczenia oddechowe (metoda 10 wdechów naprawdę może podziałać i stworzyć przestrzeń między sytuacją – myślą – emocją a reakcją),
Nie oceniaj – zrozum (zarówno innych jak i siebie),

Materiały dodatkowe:

Do przeczytania:

https://mentalnykop.pl/ksiazka/potega-panowania-nad-emocjami/

https://bukowylas.pl/ksiazki/emo-sapiens-harmonia-emocji-i-rozumu

http://wydawnictwoagora.pl/premiera-ksiazki-czujac-rozmowy-o-emocjach-agnieszki-jucewicz/

Do przesłuchania:

https://www.ted.com/talks/lisa_feldman_barrett_you_aren_t_at_the_mercy_of_your_emotions_your_brain_creates_them?language=pl&fbclid=IwAR1HMnxY7ygsv4GoUlwqDOwn9_Sl3goK5AXlapomXntx64dUZQB4WOZoo-I

Do oglądnięcia: https://www.filmweb.pl/film/W+głowie+się+nie+mieści-2015-682170

Do zastanowienia się: https://www.youtube.com/watch?v=R5-HNXxc5kk

Autor: Katarzyna Gaber

Najnowsze aktualności